Szép, keménykötésű könyv ez, jó vastag és színes-szagos, ahogy kell. :)
Kellő mennyiségű szöveg és kép egyaránt.
Az ember rájön, mennyi minden rejlik a felszín alatt, mennyi ember összehangolt, és tökéletes munkája fekszik egy repülőút sikerességében. Hogy a repülés biztonságáért és színvonaláért nem csak a pilóta és a stewardess felel, hanem rengeteg más szakterületért felelős ember, akiktől a maximálisan tökéletes munkát követelik meg, egy porszem sem csúszhat a gépezetbe, hiszen néha egy pici mulasztás is tragédiához vezethet.
Szinte természetesnek vesszük, hogy a le-és felszállás rendben zajlik, hogy a gép pontosan elindul velünk, hogy az étel meleg, és a légikisasszonyok mindig mosolyognak. De vajon belegondoltunk-e már, hogy mennyi szervezés, munka, összehangolt együttműködés rejlik ezek mögött?
Hogyan lesz valakiből pilóta, mi is az a "fekete doboz" (ami nem is fekete, és nem mindig doboz), milyen felelősségteljes a légiirányítók élete, mit jelent az "elhatározási sebesség", és még csomó érdekes dolog, amiket esetleg nem tudtunk, vagy legalábbis nem ilyen részletességgel.
Kicsit bepillantást nyerhetünk a repülős szlengbe is (kedvenceim: "Agyrázkódást kaptak a giliszták" = A repülőgép nagyon keményen ért földet; betoncsirke = földi utaskísérő; félelem bére = pilótafizetés; szakmai keksz = pilótakeksz :) )
Olvashatunk továbbá a légi kreszről, a pilótafülke rejtelmeiről (mi az a sok ketyere??), az időjárás hatásairól a repülésre, a biztonságról, a különféle repülőgéptípusokról, és a repülés nagyjairól.
Háy György pilóta több mint 35 éve repül, jelenleg a Malév Boeing 737-es kapitánya.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése